Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych inwestuje 143 mln zł w nową drukarnię banknotów i dokumentów

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych inwestuje 143 mln zł w nową drukarnię banknotów i dokumentów

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych za kwotę 143 milionów złotych nabyła od Polfy Tarchomin działkę pod nową drukarnię banknotów i dokumentów. Pozyskana suma pozwoli czołowej polskiej firmie farmaceutycznej sfinalizować budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. To jedna z najważniejszych umów pomiędzy spółkami Skarbu Państwa ostatnich lat.

Już za kilka lat na 18 hektarach gruntów w Warszawie, należących dotychczas do Polfy Tarchomin S.A., powstaną nowoczesne zakłady drukarskie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

„Porozumienie, zawarte pomiędzy obiema tak ważnymi dla bezpieczeństwa i stabilności całego kraju spółkami Skarbu Państwa, ma charakter historyczny. Z jednej strony PWPW zyskuje atrakcyjny grunt pod budowę nowoczesnej fabryki banknotów oraz innych ważnych dokumentów jak prawa jazdy czy dowody osobiste. Z drugiej zaś, pozyskana ze sprzedaży ziemi kwota pozwoli Polfie ukończyć jej sztandarową inwestycję, jaką jest Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych” – powiedział podczas konferencji prasowej Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Centrum będzie największym zakładem produkującym leki onkologiczne w naszej części Europy. W kompleksie o powierzchni użytkowej 12 tys. m2 powstaną laboratoria oraz szerokie zaplecze badawcze dla produkcji leków, które dotychczas nie były wytwarzane w Polsce. Sercem kompleksu będą dwie linie produkcyjne, umożliwiające bezpieczną i nieprzerwaną produkcję preparatów onkologicznych (do walki m.in. ze szpiczakiem mnogim, ostrą białaczką czy rakiem piersi), anestezjologicznych, reumatoidalnych oraz antybiotyków iniekcyjnych.

Z kolei dotychczasowe budynki Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, zlokalizowane w sercu stolicy i objęte ochroną konserwatorską, pomimo pięknej architektury i bogatej, choć też tragicznej historii, związanej m.in. z walkami podczas Powstania Warszawskiego, nie pozwalają już na dalsze rozwijanie w nich produkcji. Nowoczesny park maszynowy i zaawansowane technologie PWPW, umożliwiające tworzenie dokumentów o wysokim stopniu zabezpieczeń przed fałszerstwami, wymagają nowocześniejszej infrastruktury, która powstanie właśnie na działce należącej do Polfy Tarchomin.

„Główną misją świętującej właśnie 200-lecie swego istnienia Polfy Tarchomin jest dbanie o bezpieczeństwo lekowe wszystkich Polaków. Realizuje ją ona zarówno poprzez budowę Centrum, jak i codzienne funkcjonowanie na rynku jako największy polski producent antybiotyków czy penicyliny. Jednak będąc spółką Skarbu Państwa, Polfa zaangażowana jest również w ochronę polskich interesów w innych strategicznych obszarach – a takowym jest z pewnością zapewnienie naszym obywatelom dostępu do narodowej waluty czy dokumentów osobistych” – zauważył Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Minister Małecki przypomniał również, że w 2019 roku rząd dokapitalizował spółkę kwotą 200 mln zł, dzięki którym firma Polfa Tarchomin może rozwijać nowe strategiczne projekty inwestycyjne.

„Ostatnie lata pokazały, że obywatele państw opierających swoje bezpieczeństwo lekowe na imporcie preparatów zza granicy mogą z dnia na dzień zostać pozbawieni dostępu do produktów ratujących zdrowie i życie. Dlatego nasze inwestycje, wzmacniające krajowy potencjał w zakresie tworzenia leków powszechnie używanych w polskich szpitalach i przychodniach, mają dla milionów pacjentów fundamentalne znaczenie. Pozyskując środki na ich sfinalizowanie ze wsparcia dla kluczowego dla stabilności finansów państwa projektu, jakim jest nowa drukarnia PWPW, możemy mówić o modelowym przykładzie umowy, na której zyskują wszyscy, a przede wszystkim: obywatele Polski” – podkreślił Jarosław Król, prezes zarządu Polfy Tarchomin.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz