Ryszard Rynkowski: wiek, wzrost, waga, kariera

Ryszard Rynkowski urodził się 9 października 1951 w Elblągu, to polski piosenkarz, kompozytor, pianista i aktor. W latach 1978—1987 członek zespołu muzycznego VOX, od 1987 roku artysta solowy. Jego znakiem rozpoznawczym jest chrapliwy, przydymiony głos. Dlatego sam Joe Cocker nazwał go „polskim Joe Cockerem”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Orderem Uśmiechu. Jest także honorowym obywatelem Elbląga.

Ryszard Rynkowski: wiek

Ile lat ma Ryszard Rynkowski? W 2022 roku skończył 71 lat

Ryszard Rynkowski: wzrost

Ile wzrostu ma Ryszard Rynkowski? 188 cm wzrostu

Ryszard Rynkowski: waga

Ile waży Ryszard Rynkowski? brak informacji

Ryszard Rynkowski: media społecznościowe

Ryszard Rynkowski : instagram.com/explore/tags/ryszardrynkowski/

Ryszard Rynkowski : facebook.com/RyszardRynkowski/

Ryszard Rynkowski: biografia, kariera

Ryszard Rynkowski jako dziecko uczył się gry na fortepianie, najpierw u organisty w rodzinnej parafii, a następnie w państwowej szkole muzycznej. Następnie grał w różnych zespołach amatorskich w Elblągu. Od 1967 do 1970 uczył się w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Elblągu, gdzie kierował kabaretem „Tak To Bywa”. Z tym kabaretem zdobył II miejsce w konkursie szkół północnej Polski w 1968. Następnie studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego w Olsztynie.

Muzycznie debiutował w 1972 roku z zespołem El na V Studenckim Festiwalu Kultury w Olsztynie. W 1973 przeniósł się do Warszawy i rozpoczął pracę w Operetce Warszawskiej i Teatrze Targówek, później przemianowanym na Teatr Rampa.

Od 1977 do 1978 był pianistą Gramine Blues Group, polskiego zespołu wokalno-instrumentalnego. W tym samym czasie napisał muzykę do spektaklu Rapsod Polski, który w Pruszkowie pod Warszawą wystawiał zespół teatralny pod kierownictwem Bolesława Jastrzębskiego z akompaniamentem VIP-owskiej kapeli. Był wówczas członkiem zespołu Victoria Singers, który w 1979 roku zmienił nazwę na Vox. Napisał dla tego zespołu liczne piosenki, m.in.: Masz w oczach dwa nieba, Bananowy Song, Szczęśliwej drogi, już czas.

Po rozstaniu z grupą Vox w 1987 roku rozpoczął karierę solową. W 1993 wystąpił w tytułowej roli „Pana Twardowskiego” w musicalu o tym samym tytule. W 2001 roku został wybrany przez Akademię Fonograficzną Piosenkarzem Roku i otrzymał doroczną nagrodę ” Fryderyka „.

Jego pierwsza żona, Hanna, zmarła na raka piersi w 1996 roku. Z tego małżeństwa urodziła się córka Marta w 1978 roku. W 2006 roku ożenił się ponownie, po tym jak nowy związek przez długi czas pozostawał tajemnicą. Swoją drugą żonę, młodszą o 22 lata Edytę, poznał na „Meet and Greet” po jednym ze swoich koncertów. W październiku 2008 roku urodziło się jego drugie dziecko, syn Ryszard Junior. 3 kwietnia 2009 roku urodził się pierwszy wnuk piosenkarza, Jan , a w 2010 roku jego drugi wnuk, Ignacy.

W 2005 roku wspierał kampanię wyborczą partii PiS i brał udział w cyklu koncertów „Wiosna Polaków”.

W nocy z 15 na 16 listopada 2016 roku groził rodzinie samobójstwem. Powodem były problemy małżeńskie i wynikające z nich załamanie nerwowe. Jednak po kilkuminutowej rozmowie z policją piosenkarz uspokoił się i oddał broń funkcjonariuszom. Pistolet w jego dłoni był naładowany ostrą amunicją.

Z powodu pandemii COVID-19 Rynkowski, podobnie jak wielu jego kolegów muzyków, był w zasadzie bezrobotny, co z kolei pogrążyło go w głębokim kryzysie emocjonalnym. Co gorsza, wokalista od pewnego czasu miał coraz większe problemy z poruszaniem się z powodu kontuzji biodra, przez co zdał sobie sprawę, że nie będzie już w stanie grać większych koncertów, a nawet tras koncertowych. W 2011 roku jego żonie Edycie udało się w końcu namówić go do zainwestowania pozostałych oszczędności w ośrodek rehabilitacyjny w jego rodzinnej Brodnicy, gdzie udziela się pomocy osobom z urazami kończyn i kręgosłupa, gwarantując jemu i jego rodzinie powrotu do sprawności.

Dodaj komentarz