Sprzedaż mieszkań. Rynek pierwotny czy wtórny? Który wybór będzie lepszy?

Sprzedaż mieszkań. Rynek pierwotny czy wtórny? Który wybór będzie lepszy?

Kupno mieszkania to ogromny krok. Nie więc nic dziwnego w tym, że w Twojej głowie rodzi się mnóstwo pytań. Jedno z nich zapewne dotyczy tego, czy wybrać nowe mieszkanie, czy takie z rynku wtórnego? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a na ostateczną decyzję wpływa wiele czynników. Chcesz wiedzieć, którą opcję wybrać? Czytaj dalej, a my postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości!

Rynek wtórny zalety i wady

Niewątpliwą zaletą zakupu mieszkań z drugiej ręki jest większa dowolność, jeśli chodzi o lokalizację. Zakup mieszkania w stanie deweloperskim w ścisłym centrum nie jest często możliwy, a taka lokalizacja może być dużym udogodnieniem – szczególnie jeśli wszędzie poruszasz się komunikacją miejską lub na nogach.

Kolejny plus to dużo niższa cena. Jednak czasem na ustalonej kwocie wydatki się nie kończą… Mieszkanie z garażem z drugiej ręki może ukrywać wiele przykrych niespodzianek, o których sprzedający „zapomniał” Cię poinformować. A te mogą okazać się bardzo kosztowne i wiązać z gruntownym remontem, który pochłonie tyle środków, że nowe apartamentowce w Słupsku okażą się o wiele korzystniejszą inwestycją.

Dodatkową wadą może okazać się również ogólny stan budynku, a wszelkie jego skazy mogą wyjść na jaw dopiero po kilku miesiącach (np. przeciekający dach).

Zakup nowego mieszkania – plusy i minusy

W przypadku, gdy decydujesz się na mieszkania w Słupsku, możesz być spokojny o ich stan techniczny. Nowe budownictwo to także nowoczesne rozwiązania i zastosowane technologie, które mogą pozytywnie wpłynąć na koszty utrzymania lokalu w przyszłości (np. dobra izolacja budynku i nowoczesne ogrzewanie, które będzie skutkowało niskimi rachunkami)

To, że to właśnie Ty jesteś pierwszym właścicielem mieszkania to kolejny duży atut, ponieważ dzięki temu masz pełen wpływ na jego aranżację i niemal nieskończone możliwości. Dodatkowo proces wykańczania mieszkania przeprowadzasz wówczas na przygotowanym pod to gruncie, bez konieczności np. demontażu podłóg, boazerii, płytek i oczyszczania nieruchomości po poprzednich właścicielach.

Nowe budownictwo wcale nie musi oznaczać mieszkań „na krańcu świata”. Niektóre osiedla, nie dość, że zlokalizowane są w spokojnych i pełnych zieleni okolicach, to jeszcze jak np. te, które oferuje developer ze Słupska https://matbet.com.pl, zapewniają łatwy dostęp do infrastruktury miejskiej.

Nowe mieszkanie to jednak zwykle wyższa cena za metr kwadratowy, do której należy doliczyć koszty wykończenia. Patrząc jednak przyszłościowo, niższe koszty utrzymania, bezawaryjność nowych rozwiązań i niższy czynsz szybko zrekompensują tę różnicę.

Wada, której nie da się przeskoczyć to czas oczekiwania. O ile mieszkanie z rynku wtórnego jest dostępne praktycznie od ręki, na mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba trochę poczekać. A to „trochę” może (choć nie musi) czasem oznaczać nawet kilka lat. Wszystko zależne jest od etapu inwestycji.

W takim razie co wybrać?

Sprzedaż mieszkań w Słupsku zarówno tych nowych, jak i z drugiej ręki, cieszy się sporym powodzeniem, ze względu na urok tego miasteczka. Szukając odpowiedniego rozwiązania dla siebie staraj się nie sugerować ceną. Tym bardziej że ostatnie zawirowania na rynku nieruchomości sprawiły, iż różnice w kwotach potrafią być niewielkie, a za to chęć oszczędzenia kilku złotych w przyszłości może Cię drogo kosztować.

Nowe mieszkanie to z pewnością wyższy standard i, co za tym idzie, większy komfort dla Ciebie i Twoich bliskich.

Dodaj komentarz