Jak sobie radzić z obfitymi i bolesnymi miesiączkami?

Jak sobie radzić z obfitymi i bolesnymi miesiączkami?

Co miesiąc kobiety doświadczają menstruacji, czyli krwawienia miesiączkowego. Wydawać by się mogło, że raczej każdy wie z czym to się wiąże. Okazuje się, że ponad 40% kobiet przyznaje, że w ich domu rodzinnym nie mówiło się o miesiączce, a przecież jest to naturalny proces! O czym więc należy pamiętać przy obfitych i bolesnych menstruacjach?

Obfite miesiączki nie są tylko Twoim problemem!

Problem obfitych menstruacji i wiążym się z nim bólem nie jest problemem pojedynczych kobiet. Wiele z nich przyznaje, że wpływa on nie tylko na ich życie psychiczne, ale również fizyczne. Obfite miesiączki wiążą się z zużywaniem dużej ilości środków higienicznych, ciągłym niepokojem o plamach na odzieży czy osłabieniem i pogorszeniem samopoczucia.

Źródłem obfitej miesiączki może być fizjologia kobiety lub różne schorzenia, dlatego kiedy borykasz się z takimi menstruacjami zgłoś się do lekarza, który Cię zdiagnozuje. 

Skąpe a obfite miesiączki

Skąd mamy wiedzieć – szczególnie jako dojrzewająca dziewczyna – jaka utrata krwi oznacza obfitą miesiączkę, a jaka prawidłową? Jest to trudne do zdefiniowania. Niektóre kobiety nie nadążają ze zmianą środków higienicznych przez prawie tydzień, a inne mają menstruację przez 3 dni i przypomina ona tylko zwiększone plamienie.

Podczas krwawienia miesiączkowego, kobieta traci około 30-80 ml krwi. Obfita menstruacja jest wtedy, kiedy przedział ten zostanie przekroczony (ok. 80-100 ml). Skąpy okres to taki, kiedy kobieta traci mniej niż 50 krwi, bądź zauważa ona jedynie niewielkie plamienie. 

Jak sprawdzić czy mam obfity okres?

Nie jest to łatwe do zrobienia na własną rękę. Co prawda, można liczyć ilość zużytych podpasek, tamponów czy częstotliwość wymiany kubeczka menstruacyjnego, jednak może to nie dać odpowiednich wyników. Jeżeli masz podejrzenia, że Twoja miesiączka jest zbyt obfita to udaj się do lekarza ginekologa – on profesjonalnie oceni sytuację. Zanim jednak to zrobisz, dobrze jest obserwować przebieg swojego okresu. Dlaczego? Obfitej miesiączce czasem towarzyszą takie objawy, jak:

  • skrzepy krwi,
  • silne bóle menstruacyjne w okolicach krzyża i podbrzusza,
  • przedłużająca się miesiączka,
  • osłabienie,
  • szybkie męczenie się,
  • częsta wymiana środków higienicznych,
  • problemy z koncentracją,
  • bóle głowy,
  • duszności,
  • bladość i suchość skóry czy bon śluzowych.

Często objawy te mówią o tym, że nadmierne krwawienie doprowadziło do anemii.

Jak sobie można poradzić z obfitymi i bolesnymi miesiączkami?

Leczenie tego problemu zależy od jego źródła – jeżeli przyczyną jest Twoja fizjologia i nie doznajesz uszczerbku na zdrowiu to żadne leki nie będą konieczne. W przypadku niedokrwistości lekarz musi wdrożyć odpowiednią terapię, jak suplementacja odpowiednich składników odżywczych czy leki farmakologiczne. 

Można również stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w ryby, jajka i nasiona strączkowe oraz unikać spożywania alkoholu, mocnej kawy i napojów energetycznych podczas miesiączki. Unikaj również gorących kąpieli i słońca. W przypadku silnych bólów podbrzusza, świetnie może się sprawdzić termofor.

Masz obfite miesiączki i ciągle boisz się, że przemokniesz?

Jeżeli cierpisz na obfite miesiączki i w czasie jej trwania ciągle masz przeczucie, że przemokłaś to mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! Majtki menstruacyjne WIMIN protect zostały stworzone z myślą o Tobie! Chronią one Twoją odzież przed przemoknięciem, dzięki swojej wysokiej chłonności, odpowiedniej 4 tamponom! Co więcej, dzięki krojowi bokserek będziesz czuć się wygodnie i bezpiecznie.

Dodaj komentarz