Zainaugurowano działalność planetarium w szczecińskim Morskim Centrum Nauki

Zainaugurowano działalność planetarium w szczecińskim Morskim Centrum Nauki

Uroczystym pokazem z udziałem przedstawicieli samorządu oraz władz województwa zachodniopomorskiego zainaugurowano działalność planetarium w szczecińskim Morskim Centrum Nauki. Otwarcie placówki, której budowa została dofinansowana środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaplanowano na maj 2023 r.

Przyszłe pokazy w planetarium dotyczyć będą tematyki związanej z astronomią, fizyką, chemią  i biologią. Prezentowane będą widowiska, programy popularno-naukowe przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Będą również pokazy z użyciem specjalnego programu symulacyjnego do projekcji gwiezdnych umożliwiającego przyjrzenie się z bliska każdemu znanemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie. System obsługi pozwoli na to, by widz sam przejął sterowanie pokazem, zabierając ze sobą w kosmiczną wyprawę pozostałych obserwatorów.

„Atrakcyjna forma przekazywania wiedzy z pewnością przyniesie efekt w postaci pasji młodych ludzi do żeglowania, podjęcia studiów na Politechnice Morskiej, ale też zainteresowania fizyką, matematyką czy astronomią. Jestem pewien, że prezentowane dziś po raz pierwszy planetarium będzie nie tylko sercem projektu, ale też miejscem, które pokochają dzieci i młodzież. Będzie miejscem, które zainspiruje wielu do poznawania świata. Dziś mogę powiedzieć, że Morskie Centrum Nauki będzie gotowe na przyjęcie pierwszych gości w maju. Nie mam wątpliwości, że będzie to kolejny charakterystyczny punkt na mapie Szczecina i kolejny powód, dla którego turyści będą chcieli tu przyjechać” – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Kula planetarium ma średnicę 13 metrów i powierzchnię 531 m2. Zawieszona jest na szkieletowej konstrukcji budynku w taki sposób, by sprawiać wrażenie unoszącej się w powietrzu bez podparcia. W jej wnętrzu przewidziano miejsce na niewielką scenę, na której można organizować występy artystyczne. Planetarium pomieści 41 widzów.

Mózgiem szczecińskiego planetarium jest oprogramowanie SkyExplorer, które umożliwia prezentację pokazów astronomicznych, filmów popularno-naukowych, grafik 3D tworzonych w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie oferuje nieograniczony dostęp do katalogów i baz online: ciał niebieskich, planet, supernowych, egzoplanet, pulsarów, asteroidów, komet, kwazarów, naturalnych i sztucznych satelitów oraz wielu innych obiektów. Dzięki zaawansowanej technologii istnieje możliwość oglądania konstelacji czy astronomicznych punktów orientacyjnych. Możliwy jest lot statkiem kosmicznym oraz obserwacja łazików i lądowników. To narzędzie edukacyjne o szerokim spektrum tematycznym, które oprócz pokazów astronomicznych oferuje widowiska dotyczące biologii, chemii, geografii czy oceanografii.

Otwarcie Morskiego Centrum Nauki, dofinansowanego środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaplanowano na maj 2023 r.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz